Uçak Bileti
Uçak Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Güvenlik / 3D Secure Nedir ?
3D Secure, internette alışveriş işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kredi kartı kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir. Sistemin MasterCard Kredi Kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına “SecureCode”,  Visa Kredi Kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise “Verified by Visa” isimleri verilmektedir. Bankanız 3D Secure uygulamasını destekliyor ise, ilk ödeme işleminizde ekrana gelecek sayfa aracılığıyla sisteme kolayca kayıt olabilirsiniz.
ekonomikucus.com internet sitemiz 3D güvenli alışveriş teknolojik altyapısına sahiptir.

 

3D Secure Nasıl Çalışıyor ?
İnternet sitemizden yapacağınız  işlemlerde, uçuş kayıt bilgileri girildikten sonra, ekrana gelen 3D Secure sayfasında gerekli güvenlik bilgileri doldurulur, ardından sistemde kayıtlı cep telefonunuza bankanız tarafından bir güvenlik şifresi gönderilir. Bu şifrenin ekrana girilmesi ile güvenli alışveriş tamamlanmış olur.

BİLET  İŞLEMLERİ ve GENEL SATIŞ KURALLARI:

Ön Rezervasyon Nedir?
Seçtiğiniz uçuşu ön rezervasyon olarak tanımladığınızda, ekrana çıkan opsiyon tarihine kadar ön rezervasyonda durması ve opsiyon süresinin aşıldığı durumlarda otomatik olarak iptalinin gerçekleşmesi sağlanır. Opsiyon süresine kadar gerek web sitemizden gerekse
(0212) 914 0 914 no’lu çağrı merkezimizden  PNR No veya Ad-Soyad bilgileriniz ile rezervasyon bilgilerinize ulaşabilir ve biletinizi hemen satın alabilirsiniz.
 

Nasıl Bilet Satın Alabilirim?
İnternet sitemizden Seyahat edeceğiniz yöne ait şehir bilgilerini girip, (ilk 3 harf’ten sonra şehir adları otomatik olarak gelir)  tercih ettiğiniz uçuş tarihlerini tıklayıp, seyahat edecek yolcu sayılarını (yetişkin, çocuk vs) belirttikten sonra, ekrana gelecek tablo’dan tercihinizi yapmanızın akabinde “Satış" bölümüne gelmiş olacaksınız. Buradan kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçip, güvenli bir şekilde biletinizi satın alabilirsiniz.  
Dilerseniz tüm bunlar ile uğraşmak yerine
(0212) 914 0 914 no’lu çağrı merkezimizi arayarak profesyonel satış danışmanlarımız aracılığıyla da biletinizi 7/24 kestirebilirsiniz.  

İç Hatlarda 1,5 saat, Dış Hatlarda 2 saat öncesinden havalimanında olmanız ve Dış hatlarda Pasaport, iç hatlarda ise; T.C. Kimlik kartınızı veya ehliyetinizi yada evlilik cüzdanınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

 

Bilet Sınıfları (Promosyon – Ekonomi – Business) Nedir?
Promosyon Bilet : İptal, iade ve değişiklik yapılmayan iadesiz bilet sınıfıdır.
Ekonomik Bilet:  Esnek sınıf olup, seçmiş olduğunuz hava yolunun kuralına göre değişiklik gösterebilir. Daha detaylı bilgi için seçmiş olduğunuz havayolunun uçuş kurallarını okuyunuz.
Business Bilet :  Üst sınıf olup,  seçmiş olduğunuz hava yolunun kuralına göre değişiklik gösterebilir. Daha detaylı bilgi için seçmiş olduğunuz havayolunun uçuş kurallarını okuyunuz.

Değişiklik ve İptal/İade Kuralları Nedir ?
Bilet üzerinde Hava yollarının kuralları dahilinde, anlam değişmediği takdirde harf düzeltilmesi yapılabilir. Ancak hiçbir şekilde başka bir isim yazılamaz, kesilen bilet başka birine devir edilemez.
Uçuş günü kaçırılmışsa, biletin iadesi yapılmaz.
Promosyon biletlerin iptal ve iadeleri yoktur.
Diğer sınıf biletlerin iadeleri uçuştan bir gün önceden haber verilmek kaydı ile havayollarının belirlediği oranda kesinti yapılarak satış esnasında kullanılan kredi kartına geri iade yapılır.

İndirimli Biletler (Öğrenci, Çocuk, Bebek, Yaşlı, Asker, Engelli) Nedir ?
13 yaş ve üstünün yetişkin kabul edildiği uçuşlarda aşağıdaki indirimler mevcuttur.

Öğrenci : 13-24 yaş arasıdır. (Havalimanında kimlik ibrazı gerekmektedir)
Çocuk   : 03-12 yaş arasıdır.  (Havalimanında kimlik ibrazı gerekmektedir)
Bebek   : 0-2 yaş arasıdır. (Havalimanında kimlik ibrazı gerekmektedir.)
Yaşlı    : 65 yaş üzeridir. (Havalimanında kimlik ibrazı gerekmektedir.
Asker    : Havalimanında Asker kimliği ibrazı gerekmektedir.
Engelli  : Havalimanında  %40 ve üzeri engelli olduğunu belirten kimlik yada belge ibrazı gerekmektedir.
Not: Bir yolcuya en fazla 1 indirim hakkı verilmiştir. Örneğin aynı anda hem yaşlı hem de engelli indiriminden birlikte yararlanılamaz.

Online Check-in Nedir ?
Uçak biletini satın almış olan yolcuların havaalanına gelmeden  internet üzerinden kontuk seçmelerine imkan sağlayan bir hizmettir.  Bu hizmetin online işleme açılma süreleri hava yoluna göre farklılık gösterebilir. Pek çok hava yolu online check in işlemini uçuşlarının 24 saat öncesinden başlayarak, 90 dakika kalıncaya kadar internet üzerinden  yapma olanağı vermektedir. Check-in işleminizin uçuşa 24 saat önce açılmasının sebebi son ana kadar uçak tipinin değişme ihtimali olmasından dolayıdır.

Check-in işlemlerinizi sitemizden güvenle yapabilirsiniz.
Check-in yaptıktan sonra, biniş kartınızı yazıcınızdan çıkararak beraberinizde kontuarlarda sıraya girmeden direkt güvenlik bölümünden bekleme salonuna geçebilirsiniz.
Bagajınız varsa, ilgili havayolunun online check-in kontuarlarında hızlı işlem yaparak bagajınızı teslim edebilirsiniz.

Not: İç Hatlarda 1,5 saat, Dış Hatlarda 2 saat öncesinden havalimanında olmanız ve Dış hatlarda Pasaport, iç hatlarda ise; T.C. Kimlik kartınızı veya ehliyetinizi yada evlilik cüzdanınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

 

Vize/Pasaport  Kontrolü Nedir ?
Seyahat edeceğiniz  ülke için geçerli vizenizin olup olmadığı ve vizeniz olsa bile pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Vizesiz yolcu kabul etmeyen ülkeler sizleri geri gönderecektir.  Vize ile ilgili bilgileri aşağıdaki linkten takip edebilir, yardım talebinden bulunabilir, profesyonel hizmet alabilirsiniz. http://www.saricamlar.com/VizeHizmetleri.aspx 

 

Ekonomikucus.com sitesinden 1 defa’da en fazla kaç bilet kesebilirim?
Rezervasyon kuralları gereği,Web sitemizden uçuşlar için bir defada en fazla 4 yolcu (çocuk + yetişkin dahil) için bilet kesebilirsiniz. Diğer yolcular için, 2. kez satış işlemini tekrarlamanız gerekmektedir.

 

Çocuk biletleri ile ilgili kural nasıldır?
Tek başına çocuk (3-12) rezervasyonu  ve satışı yapılamamaktadır. Mutlaka 1 yetişkin ile beraber rezervasyon yapılabilir.
Bebek yolcular (0-2 yaş) ebeveynlerin kucağında seyahat ederler, ayrı bir koltuk verilmez.  
18 yaşından küçük yolcuların, yalnız uçabileceğine dair ailelerinin iznini belirten muvafakatname belgesini yanlarında getirmeleri zorunludur.

 

Bilet ödemelerini nasıl yapabilirim?
Biletlerinizi kredi kartınızı, bankamatik kartınızı kullanarak veyahut sitemizdeki banka hesap numaralarına havale/eft yaparak ta satın alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden lütfen
(0212) 914 0 914 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bizleri bilgilendiriniz.
 

Satın almış olduğum bilette isim değişikliği yapabilir miyim?
Kural gereği, satın alınmış bir biletin bir başka isme devir edilmesi mümkün değildir.

İptallerde hizmet bedeli iade ediliyor mu?
Kural gereği “Hizmet Bedeli" ve varsa “Havayolu kesintileri” iade edilmeyecek olup, kalan kısım işlem yaptığınız kredi kartınıza banka yolu ile iade edilecektir. 
Web sitemiz, müşteri ile hava yolu firmaları arasında aracı kurum durumundadır. Sitemiz üzerinden satın alacağınız her türlü bilet için ilgili havayolları kurallarına yönlendirme yapılmaktadır. Uçuş bilgileri bölümünde, satın almak istediğiniz rezervasyonun iptal bilgisi, iade yapılıp yapılamayacağı, bilet geçerliliğinin uzatılması, rezervasyon değişiklik bilgileri, v.s. mevcuttur.  Bu bilgiler acentemizin uygulamış olduğu kısıtlamalar değil, havayollarının uygulamış olduğu kurallardır.

 

Uçuşlardaki yükümlülüğünüz nedir?
Havayolu  firmalarının planladığı şekli ile, uçuşlarına vaktinde başlayamaması ve/veya uçak gecikmeleri, arızalanmaları, hava muhalefeti, grev ve halk hareketleri, doluluk, gecikme yer durumunun müsait olmaması ile mücbir sebep, fevkalade haller, kaza ve benzeri olaylardan ötürü ekonomikucus.com’a  maddi ve manevi sorumluluk yüklenemez. Uygulanan bu kuralların ekonomikucus.com tarafından değiştirilmesi mümkün değildir.

Opsiyon süresi değişir mir?
Havayolları sistemin vermiş olduğu opsiyonu öne çekme hakkına sahiptir.  Son dakikaya kadar beklemeden biletinizi kesmenizi öneririz.

 

Rezervasyon yaptığım biletin fiyatı değişir mi?
Maalesef havayolları uygulamakta oldukları ücretleri, kimseye haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir. Rezervasyonunuzu yaptırmış olmanıza rağmen, biletinizin satın alma sürecinden önce oluşabilecek fiyat artışları ve devletçe vergi oranlarında yapılacak yeni uygulamalar, zamlar ya da yeni kararlardan etkilenebilirsiniz. Bu gibi durumlarda acentamızın herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

 

Gidiş-Dönüş olarak satın almış olduğum biletin, sadece dönüşünü kullanabilir miyim?
Hava Yolu Kuralları gereği, satın almış olduğunuz bilette gidiş uçuşunuzu herhangi bir nedenle gerçekleştirememiş iseniz, biletiniz sistemde no show olacak görülecek ve hava yolu sistemi tarafından dönüş biletiniz iptal edilecektir.

Uluslar arası Hava Taşıma Kuralları Nedir ?
 Uluslararası Hava Taşımasına ilişkin Varşova Konvansiyonu, 12 Ekim 1929 tarihinde bazı kuralların birleştirilmesi hakkındaki konvansiyon ile bu konvansiyonu değiştiren 28 Eylül 1955 tarihli Lahey Protokolü anlamına gelir.

 

Aynı uçuş tarihine birden fazla rezervasyon yapabilir miyim?
Bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Zira genel havayolu kuralı gereği, tek bir kişi için aynı tarih aralığında aynı havayolu için birden fazla rezervasyon yapılmasına işlem anında izin verilecek olup, daha sonra havayolları tarafından uyarı yapılmaksızın iptal edilecektir. Bu sebeple, aynı kişi adına rezervasyonu birkaç kere yaptığınız takdirde, tüm rezervasyonlarınızın iptalinden acentemiz sorumlu olmayacaktır.

 

Satın almış olduğum biletin iptalini nasıl yapabilirim?
(0212) 914 0 914 no’lu çağrı merkezimizi arayarak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Satın alınan biletlerdeki iade, iptal ve ceza bedeli, havayolu iptal kuralları çerçevesinde uygulanacak olup, işlem yaptığınız kredi kartına iadesi gerçekleştirilecektir.
 

Satın almış olduğum bilet üzenden Tarih ve Saat değişikliğini nasıl yapabilirim?
Satın almış olduğunuz biletinizin  Tarih ve Saat değişikliği için
(0212) 914 0 914 numaralı telefondan çağrı merkezimizi arayarak yaptırabilirsiniz...